Milyen káros anyaggal szennyezik a dezodorokat, amiket nap-mint nap magunkra kenünk?
El sem mernénk hinni, hogy ezek a káros anyagok súlyos következményekhez vezetnek, hisz a reklámok nem írják...
1. Triklozán: szintetikus tartósítószer, amelyet a kozmetikai iparban baktérium- és gombaölő hatása miatt használnak. Allergiát okozhat, megtámadhatja a bőr természetes savköpenyét, és károsíthatja a májfunkciót. Előállítása során mérgező anyagok keletkezhetnek. Rendszeres használata elősegíti a baktériumok antibiotikumokkal szemben való ellenállásának kialakulását.
Triklozán csak a Poetic nevű dezodor összetevői között szerepelt.
2. Formaldehid: tartósító- és fertőtlenítőszer. Erős allergén, már kis mennyiségben is irritálja a nyálkahártyát, illetve tartós belélegzés esetén rákkeltő. Károsíthatja az örökítő sejteket. Bár maga a formaldehid ma már ritkán szerepel kozmetikai összetevők listáján (továbbá az Európai Unióban kötelező a formaldehid-tartalomra a címkén felhívni a figyelmet), mégsem lélegezhetünk fel teljesen. Egyes összetevőkből ugyanis (így például a DMDM hydantoin, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, quaternium-15, sodium hydroxymethyl glycinate, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol, bronopol) formaldehid szabadulhat fel.
A vizsgált termékek egyikében sem szerepeltek az imént felsorolt összetevők.
3. PEG/PEG-származékok/PPG: emulgeálószer. A bőrt áteresztővé teszik, ezzel lehetővé válik, hogy különböző káros anyagok a testbe jussanak. Sérült hámréteg esetén kerülni kell a magasabb PEG-koncentrációjú kozmetikai készítményeket
A 15 dezodor közül 7-ben találhatóak meg ezek a vegyületek. (Sanex dermo sensitive - Sara Lee; Fa Balsam - Schwarzkopf & Henkel; Herbina LILY - Lumene oy lasikuja; MURNAUERS mineral deo spray - Murnauer; Lady Speed Stick 24/7 Fresh Fusion Gel - Colgate-Palmolive; DOVE, original - Unilever; Nivea fresh natural - Beiersdorf)
4. Alumíniumsók: izzadásgátlók. Összehúzzák a pórusokat, így azok nem tudnak kiürülni. Bőrirritáló hatásuk lehet. Egyes kutatások szerint az alumínium miután eltömíti a pórusokat, lerakódik és felhalmozódik a mell szöveteiben, és növeli a mellrák kialakulásának esélyét azáltal, hogy képes kötődni a szervezet ösztrogénreceptoraihoz. Mivel az ösztrogén szerepet játszik az emlődaganat képződésében, minden olyan vegyület, ami ösztrogén hatású, és be tud jutni az emlőbe, potenciálisan rákkeltő hatású. Az alumíniumvegyületek különösen a hónalj borotválása utáni dezodorhasználat során képesek átjutni a bőrön. A leggyakrabban használt izzadásgátlók az alumínium-klór-hidrát, az alumínium-cirkónium-hidrát és az alumínium-cirkónium-glicin.
A vizsgált termékek közül 11-ben megtalálható volt alumínium. (Sanex dermo sensitive - Sara Lee; Fa Balsam - Schwarzkopf & Henkel; Herbina LILY - Lumene oy lasikuja; MURNAUERS mineral deo spray - Murnauer; Lady Speed Stick 24/7 Fresh Fusion Gel - Colgate-Palmolive; DOVE, original - Unilever; Nivea fresh natural - Beiersdorf, Oriflame sensitive deo roll-on - Oriflame; Secret key, naturel - Procter & Gamble; Adidas for women sensitive - Coty; Rexona women aloe vera - Unilever)
5. Policiklikus pézsmavegyületek (mósusz-vegyületek), azaz a szintetikus pézsma illatanyagok, valamint az ezekhez hasonló tulajdonságokkal rendelkező cashmeran felhalmozódnak testünkben és a környezetben is. Allergiát válthatnak ki, irritálva a kötőhártyát és a légutakat. Állatkísérletek során részben rákkeltőnek bizonyultak, a májra is káros hatással lehetnek. Több európai kutatás kimutatta a policiklikus vegyületek magas koncentrációját felszíni vizekben, illetve azok élővilágában.
A pézsmaillat világszerte nagy népszerűségnek örvend, és mivel a természetből csak drágán nyerhető, a parfümvilág ma már mesterségesen állítja elő. (A természetes pézsma a Szibériában, Ázsiában - az illegális pézsmakereskedelemnek köszönhető túlvadászat, valamint élőhelyének eltűnése miatt mára megcsappant számban - élő pézsmaszarvas illatmirigyéből állítható elő; ld. Szagot fogtak c. cikkünket) A Greenpeace 2005-ös kutatása során 36 véletlenszerűen kiválasztott parfüm vizsgálatakor majdnem mindegyik termékben kimutatták a kritikus szintetikus pézsmavegyületeket (sőt egyes termékek esetében a parfüm majd 10%-át tették ki ezek az illatanyagok).
Mivel a policiklikus pézsmavegyületek az illatanyag részét képezik, és nincsenek rajta az EU által szabályozott 26 feltüntetendő allergén anyag listáján (lásd alább), ezért jelenlétük a termékben az összetevők listájából nem derül ki.
6. Illatanyagok: Az illat az egyik legkritikusabb összetevő a kozmetikumok esetében, nemcsak azért, mert ez alapján választjuk ki kedvencünket, hanem mert az illatanyagok a kozmetikumok által okozott allergiás reakciók leggyakoribb kiváltói. Ugyanakkor a termékeken nem kell felsorolni az illatanyagokat, elég a 'Parfum' szót szerepeltetni. Ebből pedig nem derül ki, hány anyagot tartalmaz dezodorunk.
A gyártók több ezer illatkomponenst használnak, és egy-egy termék illata akár több száz komponensből is állhat. Ezek között vannak ártalmatlanok, erős allergének, és olyanok is, amelyek csak az emberek elenyésző kisebbségét érintik kellemetlenül. Azonban ismét fel kell hívni a figyelmet arra, hogy ezekre az illatanyagokra való érzékenység egyéntől függ.
Ugyanakkor az is elmondható, hogy a természetes illatanyagokat használók kevesebb allergiás panaszról számolnak be. A dezodorok összetevői között szerepeltetett 'Parfum' jellemzően szintetikus illatanyagokat jelöl, ha természetes illatanyagokról van szó, általában a gyártó kifejezetten felhívja rá a figyelmet.
Az illatanyagok elkerülésére a legegyszerűbb a parfümmentes dezodorok használata. Ezt általában jelölik a termékcímkén, de itt sem árt óvatosnak lenni, és ellenőrizni az összetevőket. Az általunk megvizsgált Murnauers mineral dezodor magyar nyelvű címkéjén például szerepelt a „színező- és illatanyagmentes" kifejezés, ugyanakkor a dezodor összetevői között megjelent a Parfum szó.
Van néhány olyan illatanyag, amely kiemelten allergén hatású. Ezek feltüntetése a Parfum szón túlmenően is kötelező az Európai Unióban 2003 óta. Az első 13, dőlt betűvel kiemelt anyag a 26 közül is a legproblémásabb, allergén hatásuk jól dokumentált, valamint az Evernia Prunastri Extract (Tölgyfamoha-kivonat), Evernia Furfuracea Extract (Famoha-kivonat) anyagokat is erős allergénként tartják számon):
- Amyl Cinnamal
- Benzyl Alcohol
- Cinnamyl Alcohol
- Citral
- Eugenol
- Hydroxycitronellal
- Isoeugenol
- Amylcinnamyl Alcohol
- Benzyl Salicylate
- Cinnamal
- Coumarin
- Geraniol
- Hydroxyisohexyl-3-Cyclohexene Carboxaldehyd
- Anise Alcohol
- Benzyl Cinnamate
- Farnesol
- Butylphenyl Methylpropional
- Linalool
- Benzyl Benzoate
- Citronellol
- Hexyl Cinnamal
- d-Limonene
- Methyl-2-Octynoate
- Alpha-Isomethyl Ionone
- Evernia Prunastri Extract
- Evernia Furfuracea Extract
Az ÖKO-Test magazin egy német klinika (IVDK) adataira támaszkodva a következő anyagokat tartja problémásnak:
- Eichenmoos
- Baummoos
- Isoeugenol
- Cinnamal
- Cinnamylalkohol
- Hydroxycitronellal
- HMPCC (Lyrial)
- Amylcinnamal
- Citral
- Eugenol
- Farnesol
- Lilial
- Methylheptincarbonat
De még ezek az anyagokat sem lehet kizárólag negatívan értékelni. Az ÖKO-Test magazin például arra hívja fel a figyelmet, hogy a kötelezően feltüntetendő Farnesol nevű anyagot egyre ritkábban használják illatanyagként, inkább tartósító és baktériumölő hatása miatt alkalmazzák a kozmetikumokban. A többi tartósítószernél (pl. formaldehid, triklozán) pedig egyértelműen jobb választás.
Továbbá, ahogy már említettük, érdemes figyelni arra, hogy az illatanyagok szintetikusak vagy természetesek-e. Az utóbbit jellemzően jelölik a gyártók.
A vizsgált 15 termék közül 7-ben található meg 4 vagy több a felsorolt illatanyagok közül (Alverde deo balsam calendula - DM; Dr. Hauschka Rosenblüten Deomilch - Wala; Herbina LILY - Lumene oy lasikuja; Lady Speed Stick 24/7 Fresh Fusion Gel - Colgate-Palmolive; Secret key, naturel - Procter & Gamble; DOVE, original - Unilever; Rexona women aloe vera - Unilever), kettőben 4-nél kevesebb (Poetic for woman magic - Lomax; MURNAUERS mineral deo spray - Murnauer), a többiben nem volt illatanyag.
Mivel a dezodorok összetevői között nem szerepeltetik a ftalátokat, ezért tesztünk során a TÜV SÜD KERMI Kft. akkreditált laboratóriumában megvizsgáltattuk, hogy az általunk kiválasztott 15 dezodorban megtalálhatóak-e ezek a vegyületek.
Összesen öt dezodorban volt kimutatható dietil-ftalát jelenlét. A német ÖKO-Test magazin 1000 mg/kg mennyiségben tartja nagyon magasnak a dietil-ftalát jelenlétét. Az említett öt dezodor mindegyikénél meghaladta ezt az értéket a dietil-ftalát mennyisége (a labor tömeg%-ban adta meg az értékeket, ami 1000 mg/kg-ra vetítve 0,001% (m/m)-t jelent).
A TÜV SÜD KERMI Kft. laborjának eredményei:
- Rexona women aloe vera (Unilever): 0,04 % (m/m) teljes töltetre*
- Dove, original (Unilever): <0,05 % (m/m)
- Murnauers mineral deo spray (Murnauer): 0,3 % (m/m)
- Poetic for women magic (Lomax): 0,03 % (m/m) teljes töltetre*
- Herbina Lily (Lumene oy lasikuja): 0,2 % (m/m)
Még egyszer fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy ezek az eredmények megfelelnek a törvényi előírásoknak. Ugyanakkor a nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezetekhez, magazinokhoz hasonlóan mi is problémásnak tartjuk egy nem tisztázott, sőt veszélyesnek tartott anyag jelenlétét a kozmetikumokban.
*Aeroszolos dezodoroknál a ftalát tartalom a hatóanyagra és a hajtóanyagra együttesen vonatkozik.
7. Ftalátok: Károsíthatják a májat, a vesét, szaporodási és fejlődési rendellenességeket okozhatnak. A hormonokhoz hasonló hatást gyakorolnak a szervezetre. Az anyatejben is megtalálhatóak, sőt a magzatba is bejutnak. Egyes kutatók szerint nem zárható ki, hogy a ftaláthasználathoz köthető a fiúcsecsemőkben megfigyelhető alacsonyabb nemi hormon szint.
Az Európai Bizottság hat ftalát-vegyület 0,1 tömeg% feletti használatát betiltotta a gyerekjátékokban és gyermekápolási cikkekben. (Ezek a következők: di-(2-etilhexil)-ftalát, dibutil-ftalát, benzil-butil-ftalát, diizononil-ftalát, diizodecil-ftalát, di-n-oktil-ftalát.) A dezodorokban leginkább - a gyermekjátékokban sem betiltott - dietil-ftalát fordul elő, amit illatrögzítőként használnak.
8. Parabének: igen elterjedt tartósítószer-család. Egy sokat vitatott tudományos kutatás a mellrák daganatokkal hozta összefüggésbe a parabéneket, míg mások a hormonháztartást megzavaró anyagként tartják számon. Veszélyességük azonban eddig nem nyert egyértelmű bizonyítást. Nem elhanyagolható tény, hogy az illatanyagok után a tartósítószerek (a parabéneken túl többek között a már említett triklozán és formaldehid) a kozmetikumok által okozott allergiás reakciók leggyakoribb kiváltói.
Töltsd le a tesztet, hogy te is tisztábban láss!
http://tudatosvasarlo.hu/attachment/file/47/Termekteszt_dezodorok_ertekeles.pdf
Mit tudunk tenni?
Egy remek alternatív cég, méreganyag mentes Deoval rukkolt elő!
Az ára kitűnő, és az itt felsorolt káros anyagok közül egyiket sem tartalmazza!
Ha érdekel, kérlek ide írj:
sirdani@citromail.hu
Subdue golyós dezodor, 50 ml
A Subdue egy természetes gyógynövény alapú golyósdezodor, melynek használatával egész nap frissnek érezheti magát. Koriander, zsálya és eukaliptusz kivonatai védik a bõrt a kellemetlen szagoktól. Aloe Vera összetevõje segít bõre nedvességtartalmának megõrzésében. A Subdue dezodor használata egyszeru, biztos és hatékony. Sem alumíniumot, sem alkoholt nem tartalmaz. (Az alumínium szoros összefüggésbe hozható a mellrák kialakulásával. Kutatások igazolták, hogy hatására a mérgek lerakódnak a szervezetben).
- Nem tartalmaz alumíniumot
- Hatékony és kellemes dezodor
- Kiváló minõségu természetes hatóanyagokat tartalmaz
- Nem akadályozza meg a bõr természetes légzését
Alkalmazása: fürdés vagy zuhanyzás után törölközzünk szárazra, majd enyhén masszírozva kenjük a bõrre.